Tähelepanu! eDidaktikum lõpetab teenuse pakkumise juulis 2025. Täpsem info siin

Häälesoendusest harjumuse loomine

Kodutööks oli 3 nädala jooksul teha igal hommikul häälesoojendusharjutusi: 1. nädalal 2 minutit, 2. nädalal 4 minutit, 3. 4 minutit või natuke rohkem.

 

Kas õnnestus igal hommikul häälesoojendust teha?

Kui ei, siis mis sai takistuseks?

Kui jah, siis milliste vahenditega tagasid, et see ei ununeks?

Kas ja kui, siis millal hakkas esinema raskusi enese motiveerimiseks? Kas said sellega siiski hakkama? Kuidas?

Kas märkasid 3 nädala jooksul hääle ja kõne arengut? Kuidas seda (sellist imepeent ja raskestitajutavat asja) märkasid?

Kas tunned, et hommikusest häälesoojendusest sai harjumus?

Kas ja kuidas kavatsed jätkata?

Kommentaarid

Mari Markson

Sisestas Mari Markson, K, 10/14/2015 - 15:42

Igal hommikul ei õnnestunud, sest kui ise ei hoia tähelepanu endale võetud ülesandel soojendust teha või suisa ei olegi seda ülesandeks võtnud, siis oled tavapärases rutiinis, kuhu ju ei ole sedatüüpi harjutused kuulunud. Samas, kirjutasin õppematerjalidest välja lehekese peale harjutsed koos nende mõjudega ja hoidsin seda autos. Nii, leht silme ees ehk kõrvalistmel olles, oli pigem meeles harjutada kui tööle sõitsin, hoidsin silma peal siis ka armatuurlaual oleval kellal. Mis puutub hääle ja kõne arengut selle aja jooksul, siis esialgu pigem märkasin, et hääl on tavapärasest tundlikum või et häälepaelad on hellemad. Panen selle siiski suure töökoormuse arvele, sel sügisel on mul olnud tavapärasest enam suuri gruppe suurtes ruumides. Harjumuseks ei ole häälesoojendus kindlasti saanud, siiski olen rakendanud harjutusi nii iseseisvalt, kui ka gruppidega. Lisaks olen täiskasvanud õppijaga tema tunniteema ("Avalik esinemine ehk kõne, mille eesmärgiks on kuulajat veenda teatud käitumise kasuks valima,  esitamine") raames käsitlenud teema ("Hääle ettevalmistamine ja kasutamine ettekande atraktiivsuse ja kuulajate tähelepanu hoidmise eemärgil") olulisust. Huvitav oli nimetatud tunnis see, et õppija oli ise võtnud kasutusse teatud tehnikat peale seda kui ta oli vaadanud vastavasisulist TED talk-i. Edaspidiseks kavatsen teha uue, süsteemsema nn töölehe, mida autos hoida ja kasutada. Kirjutan sinna endale sobivad harjutused, koos mõjuga ja riputan silma alla. Muide, ehk on teil midagi sellist olemas? II sessiooni materjalis oli ka osake, seda saab täiendada, vaadates läbi milliseid harjutusi tegime I-l ja mida teeme hiljem so III ja IV sessioonil.

Ruth Vaik

Sisestas Ruth Vaik, K, 10/14/2015 - 19:48

Igal hommikul ei õnnestunud häälesoojendust teha, sest mõnel päeval olid järelevastajad juba enne mind ukse taga ja nende nähes ei hakanud keelt suust välja ajama või undama. Teistel päevadel sai häälesoojendust tehtud, sest ma tegin materjalidest väljavõtte hääle-, hingamise ja kõneharjutuste kohta ja hoidsin seda oma laual. Siis oli kohe hea hommikul esimese asjana häält soojaks teha ja klassiruumi laiemaks lükata. Enesemotiveerimisel raskusi ei tekkinud, kuna pärast häälesoojendust oli terve päev väga hea rääkida ja isegi häält tõstes ei tekkinud kurgus valu ega olnud päeva lõpuks hääl ära. Veel panin tähele, et häälesoojenduse päevadel oli kergem taluda laste rahutust, ei tahtnudki neid noomida vaid pigem igoreerisin halba käitumist. Seega on harjutustel ka närve rahustav mõju!

Päris harjumuseks ei ole veel häälesoojendus kujunenud, kuid jätkata kavatsen kindlasti ja kolleegidele olen ka juba röökinud ja õpetanud, kuidas ja mida teha. Meil on kolleg Ursulaga isegi plaan hakata õpetajatele hommikuti häälesoojendust tegema. Nii nagu nõuka-ajal oli tootmisvõimlemine, teeme meie tootmis-häälestamist - rivistame õpetajad koridori üles ja hakkame ähkima, niutsuma ja põristama.

 

 

Riina Orgus

Sisestas Riina Orgus, N, 10/15/2015 - 13:13

Pean alustama sama tõdemusega, et igal hommikul ma ei ole teinud häälesoojendus harjutusi.  Muud vabandust siin ei olegi, kui see, et mõnel hommikul olen lihtsalt  unustanud neid teha, märkasin, et see juhtub just nädalavahetustel. Kuna tõusen teistest kodustest tund aega varem, siis ei sega ega häiri ma kedagi, kui allkorrusel puristan ja ähin - keegi ei aimagi mis hommikul tegelikult köögis toimub :).  Kas see on mu häält kuidagi mõjutanud, ei oska öelda, aga seda märkasin küll, et kogu see harjutamine mõjub justkui hommikune võimlemine - keha muutub virgeks ja päev võib alata! Samas olen jätkuvalt üllatunud, et keeleringe suus on nii väsitav teha - piisab 7. ringist ühtpidi ja 7. ringist teistpidi, kui ongi keelelihased väsinud!

Püüan selle asjaga veel jätkata, et kunagi hiljem aru saada, kas ja kuidas mõjub.

Kairi Jaaksaar

Sisestas Kairi Jaaksaar, N, 10/15/2015 - 14:31

Kahjuks ei ole sellest saanud harjumust. Pole leidnd vist vastust, kuhu hommikuse kiirustamise ajal need harjutused lükata.

Teeks kodus? Kodu on selline, et minu harjutused segaksid magajaid (vähemalt ma ise arvan nii)

Teeks oma kabinetis? Sinna jõuame koos töökaaslastega hommikul - jälle kuidagi imelik.

Teeks klassis? Ma üldjuhul ei jõua nii vara kohale. Ei raatsi ärgata.

Aga sain siit kommentaaridest hea mõtte. Peaks harjutused välja printima ja riputama nähtavale kohale. Nendel hommikutel kui harjutusi katsetasin oli ikka kergem rääkida.

 

Tea Reinberk

Sisestas Tea Reinberk, N, 10/15/2015 - 16:00

Olen väga kehv hääleharjutuste tegija, kuna ei ole suutnud leida sobivat aega ja kohta selle tegemiseks. Hetkel olen teinud hääleharjutusi ainult koos õpilastega, kuid mitte igapäevaselt. Lastel on juba välja kujunenud oma lemmikud, mida kohe peame tegema. 

Jätkan kindlasti koos lastega harjutuste tegemist, aga igapäevase harjumuse tekkimiseks läheb veel aega.

Maria Palts

Sisestas Maria Palts, N, 10/15/2015 - 16:27

Häälesoojendust üritasin igal hommikul teha, kuid mõnikord läks meelest ja siis tegin hoopis peale lõunat või õhtul. Tegin hääleharjutusi tavaliselt kodust tööle minnes. Jalutan tööle ca 20 minutit. Mõnikord pidin tee peal harjutuse tegemise katkestama vastu tulevate inimeste tõttu, et mitte imelikku muljet jätta. Mõnikord hakkasin harjutusi tegema, kui hommikul köögis teekannu vee sisse lülitasin. Teekannuga seoses tuli mul hommikuti meelde, et nüüd on aeg harjutusi teha. Raskused tekkisid siis, kui vahel tuli ärgata tavalisest varem ja unise peaga midagi ei meenunud ja ka siis, kui külmetuse tõttu kurk oli valus ning hääleharjutuste tegemine valmistas ebamugavusi. Mingit hüppelist arengut ei märganud. Külmetuse tõttu läks tihtilugu hääl hoopis ära ja seetõttu võib olla oodatavat tulemust (et hääl ära ei läheks) ei saabunud. Kavatsen hääleharjutusi teha perioodidel, mil tuleb rohkem tunde anda õpilastele. Kuna ma ei tööta õpetajana ja tunde annan pisteliselt, siis igapäevaselt mul ei ole vaja häält klassi ees kasutada.

Kristiina Ots

Sisestas Kristiina Ots, N, 10/15/2015 - 17:05

Ausalt öeldes tegin hääleharjutusi siis, kui meelde tuli. Kuigi ma plaanisin seda alguses isegi mitu korda päevas tegema hakata (õhtuti annan trenne ja on vaja tund aega üle muusika midagi hüüda), ununes see siiski päris tihti. Hommikuti kodus ei saa neid teha, kuna ärataksin mehe üles (väike korter) ja kool on hommikuti lapsi ja õpetajaid täis. Aga ma tegin neid sel ajal, kui tööle kõndisin. Mõnikord tagasi koju kõndides ka, kui tuli meelde, et hommikul jäi vahele. 

Kirjutasin endale kuskile üles küll need hääleharjutused, aga kaotasin selle paberi üsna pea ära. Seega on mittetegemine paljuski sellest tulenev, et ma ei olnud piisavalt tubli ja ei teinud uut meenutamispaberit.

Aga tegelikult ma väga tahaks neid ikkagi edaspidi ka teha (kui ma just ära ei unusta).

Mariliis Tuulik

Sisestas Mariliis Tuulik, N, 10/15/2015 - 18:37

Igal hommikul ei õnnestunud häälesoojendust teha. Hommikuti algab päev alati kiiresti ja magusa une hindajana ei suuda ma ka varem tõusta.  Mõnedel hommikutel  sain oma lemmiklooma abiga hääleharjutusi ikkagi teha (toetas oma mänguga minu tegemisi, siis ei olnud üksi imelik). Mõned hääleharjutused läbi mängude sai tehtud ka hommikul tunni alguses koo sõpilastega.

Ma kindlasti jätkan koos klassiga hääleharjutuste tegemist ja püüan ka iseseisvalt sellele tähelepanu pöörata, kuid kardan, et minu puhul ei saa sellest igapäevast rutiini

 

Vilma Härmik

Sisestas Vilma Härmik, N, 10/15/2015 - 18:54

Pean samuti häbiga tunnistama, et hääleharjutusi tegin väga ebaregulaarselt. Paar päeva läks selle nahka, et unustasin harjutused välja printimata. Meeles oli vaid r-p-t-k-ssss-šššš. Samas hommikul kahele inimesele kohvipuru masinasse mõõtes ajas see harjutus mõõtmise sassi, nii et kohv tuli liiga kange. Kolmandaks hommikuks olin harjutused välja printinud ja paar hommikut püüdsin neid ka kohusetundlikult teha. Edasi kippus asi jälle kaootilisemaks minema ja eeskujulikuks õpilaseks mind kindlasti pidada ei saa. Püüan end parandada, sest ma ei kahtle sugugi nende harjutuste vajalikkuses.

Egle Kaur

Sisestas Egle Kaur, N, 10/15/2015 - 19:27

Ka mina ei saanud kodutööga hakkama. Igapäevaseks harjumuseks hääleharjutused pole saanud. Kui meelde tuli, tegin nad ära, kuid tõttöelda üsna vastu tahtmist. Nagu ikka koduseid ülesandeid :(  Olen siiski veendunud, et see on vajalik ja püüan edasi, lootuses, et tekib rutiin. 

Õie Vesik

Sisestas Õie Vesik, N, 10/15/2015 - 20:08

Ka antud ülesande lahendamisel on jälle minu koerast suur abi. Peaaegu igal hommikul enne tööle minekut käin temaga tiiru koduõuest väljas ja olen selle käimisega osavalt sidunud ka häälesoojenduse harjutused. Elan maal ning tavaliselt  kedagi selle tiiru tegemise ajal ei kohta, niisiis häälitsen ikka täiega. Hea idee on harjutused paberile kirutada ja taskusse pista,  sest meelde tulevad ikka kõige lihtsamad ja samad harjutused. Mingit tuntavat mõju ma veel ei tunne, aga kavatsen jätkata, sest tean et sellest on perspektiivis  abi.

Ursula Paavel

Sisestas Ursula Paavel, N, 10/15/2015 - 20:58

Igahommikused harjutused jäid mul tegemata ühel laupäeval, pühapäeviti võtan aega ja teen vähemalt viis minutit, proovin erinevaid kombinatsioone; tööpäevadel tegin harjutusi igal hommikul tööle sõites - lehte harjutuste/kombinatsioonidega hoian autos ja jälgin ka kella (minutitega ei ole kahjuks küll väga täpne olnud, alguses tegin mõnikord rohkem kui kaks minutit, viimastel päevadel jälle 3-5, vahel ka vaid 2 minutit). Minu hääl, mis kohe septembri alguses pärast esimesi pikki tööpäevi paariks nädalaks kadus/kähises/kriiksus on ammu tagasi ja tunnen, et oskan seda nüüd paremini juhtida ja kasutada. Ise ka imestan, aga tunnen, et  need harjutused on mind tõesti aidanud. Ma ei pea end eraldi motiveerima ega sundima - ca esimese nädala lõpus tundsin muutust ja tahan jätkata, loodan, et igahommikune hääle äratamine kujuneb harjumuseks. Autos katsun muidugi meeles pidada, et mõne harjutuse ajal pean kätt suu ees hoidma, et eessõitva auto juht pilku peeglisse heites ei ehmataks :)

Jaana

Sisestas Jaana , N, 10/15/2015 - 21:31

Selle töönädala kolmel nädalapäeval, kui kohtusin oma õpilastega kohe hommikul, esimese tunni alguses, kasutasin tunni alguses 2-3 ja täna  4 minutit selleks et hääleharjutusi läbi teha. Harjutused tõid hea tuju ning äratasid lapsed üles. Kahjuks ei suutnud ma hääleharjutusi enda jaoks regulaarseks toiminguks muuta.... veel...

Helina Raja

Sisestas Helina Raja , N, 10/15/2015 - 21:39

Mina ei pea oma töö tõttu päris igapäevaselt  õpilaste ees pikalt rääkima (kuid siiski valdavalt 1,5-3 tundi päevas).  Tundsin, et igapäevased hääle-ja näoharjutused pole nii olulised, seetõttu nõrgenes ka motivatsioon.  Pean tunnistama, et hääleharjutusi iga päev ei teinud, küll aga tundsin, et (tööpäeva) harjumuseks oleks seda ka minu puhul väga võimalik saada. Tegin neid hommikutel/enne tundi ning siis oli enesetunne parem. Heaks abiks on hommikune koeraga jalutamine/ võimlemine. Loodan, et õnnestub harjumus veel tekitada:) 

Ülle Sakarias

Sisestas Ülle Sakarias, R, 10/16/2015 - 09:16

Laulan häält lahti ikkagi koos lastega, meie tegevus häälesoojendamisel muusikatundides jätkub tavaliselt, mõne klassiga paremini, teisega halvemini, mõni kipub mürama... Iga klassiga (vanuseastmega) erinevad variandid -  matkime erinevaid hääli  ümbritsevast elust, lindude, loomade häälitsusi, tuule puhumist jne vanemates klassides juba teadlikumad harjutused! Harjutuste põhimõtted olen võtnud lisaks meie koolituselt. Hommikust  laulmist olen teinud mänikord hääle äratamise eesmärgil. 

Annika Tonts

Sisestas Annika Tonts, K, 10/28/2015 - 16:22

Mina ühtin Õie kommentaariga, sest ka mul õnnestub kõige paremini hääleharjutuste tegemine koeraga jalutades ning samuti on kasu eelmise korra Mirja paberile kirjutatu eeskujul märkmepaberi kaasaskandmisest, kus kõik harjutused lühidalt peal. Muidu meenub tavaliselt esimesena "r-k-p-t-s-s-s-s-š-š-š-š", erinevad põristamised ja hhh koos haigutamisega. Ka meenutavast paberilehest külmkapil on abi.

6721 vaatamist (0 täna)

Loodud

Kolmapäev, September 30, 2015 - 15:07