EÕPE - TEEMAD ja SISU
Autoriõigus
CreativeCommons
Tutvu materjalidega ning leia vastused küsimustele: postita küsimused oma ajaveebi nimega - EÕPE - autoriõigus
Materjalid
1) Mis on sinu intellektuaalne omand?
2) Nimeta teoseid, mille autor sina oled? Kuidas oma teoseid autoriõigusega kaitsed? Mida pead selleks tegema?
3) Mida tähendab avatud sisulitsents ja kus, kuidas seda kasutatakse?
4) Miks on oluline õppetöös autoriõigust silmas pidada?
5) Millistel tingimustel võid ilma autori käest nõusolekut küsimata ja tasu maksmata tema teoseid kasutada?
6) Too näide (õpiülesanne), kuidas selgitaksid autoriõigust I kooliastmes?
7) Kui kaua kehtib autoriõigus?
8) Mida pead tegema, et sinu teosele hakkaks kehtima autoriõigus?
9) Milliseid teoseid kaitstakse autoriõigusega? Nimeta need!
10) Nimeta punktid, millisel juhul võib teost kasutada illustreeriva materjalina õppe- või teaduslikel eesmärkidel?
Tähtaeg 20. okt
Kommentaarid
Agni Metsma
Sisestas Agni Metsma, N, 10/20/2016 - 14:25
Teose vaba reprodutseerimine ei laiene juriidilistele isikutele.
Autori õigustel on Eestis põhiseaduslik alus. Põhiseaduse § 39 sätestab, et autoril on võõrandamatu õigus oma loomingule ning riik kaitseb autori õigusi. Autoriõiguse sisu moodustavad autori isiklikud ja varalised õigused. Isiklike ja varaliste õiguste sisuks on omakorda autorile seadusega antud käitumisvõimalused – teha midagi ise, lubada seda teha teistel isikutel või keelata mingid toimingud teosega.
Autoril tekib autoriõigus ka teose loomise vaheetappide resultaatidele (eskiis, visand, plaan, joonis, peatükk, arvutiprogrammi loomise lähtematerjal jms)
Teose originaalne pealkiri (nimetus) kuulub kaitsmisele teosega võrdsetel alustel.
Teose kaitstust autoriõigusega eeldatakse, välja arvatud juhul, kui käesolevast seadusest või muudest autoriõigusaktidest tulenevalt esineb seda välistav ilmne asjaolu. Tõendamiskohustus lasub teose autoriõigusega kaitstuse vaidlustajal.
Agni Metsma
Barbara Kens
Sisestas Barbara Kens, N, 10/20/2016 - 20:45
1)Intellektuaalomand on õigused inimese loometöö tulemustele, so õigusharu, mis kaitseb inimmõistuse poolt loodut, jaguneb kolmeks: tööstusomandiks, autoriõiguseks ja autoriõiguse naaberõigusteks need on autoriõigusega kaasnevad õigused.
Minu intellektuaalomand on kõik, mis on minu poolt loodud.
2)Kirjandid, uurismistööd, fotod, maalid. Kirjutan juurde nime.
3)Paljud autorid ei soovi oma töid kaitsta tavaautoriõiguse „kõik õigused kaitstud” põhimõtte alusel, samas ei soovi nad oma materjali anda teiste käsutusse ka ilma igasuguse piiranguta. Selle probleemi lahendamiseks on välja töötatud avatud sisulitsentsid. Avatud sisuks loetakse selliseid artikleid, pilte, heli- ja videoklippe, mida kasutajad võivad vabalt kopeerida ja muuta. Seejuures on oluline, et muudetud materjali samadel tingimustel vabalt edasi jagataks. Kopeerimise ja muutmise lubamine kuulub autori varaliste õiguste hulka ning lihtsaim viis seda teha on avaldada oma materjal koos sobiva avatud sisulitsentsiga. Sellistel internetilehekülgedel on alati märge koos lingiga täpsele litsentsile. Avatud sisulitsents on ka Creative Commons, mida arendab samanimeline mittetulundus organisatsioon USA-s. Creative Commonsi (CC) näol on tegemist autoriõigusega kaitstavate teoste, v.a tarkvara, litsenseerimiseks mõeldud litsentsidega.
4)Koolitöid tehes võib juhtuda, et laps ei oska leitud materjali õigesti kasutada nig rikub autoriõiguse seadusi. Samas peab ka laps teadma õigusi oma loomingule. Ta peab teadma, et tema kui autor saab ise otsustada, kuidas ta tööd kasutatakse, kellele esitatakse jne. Autoril on kõik õigused oma loomingu üle.
5)
Pärast autoriõiguste kehtivuse lõppemist võib teost kasutada vabalt. Kehtivusaeg on alati mitukümmend aastat. Näiteks autoriõigused kehtivad Eesti seaduse kohaselt 70 aastat tema surmast ja fonogrammitootja õigused kehtivad 50 aastat helisalvestise salvestamise või avaldamise aastast.
Õppekavale vastava õppetööga seoses võib esitada vabalt muid teoseid (näiteks heliteoseid), välja arvatud näidendeid ja filme.
Kooli õppetöös võib salvestada õpetaja või õpilase poolt esitatud teosest koopia õppetöös ajutiseks kasutamiseks.
Teistest teostest peale arvutiprogrammide ja - mängude võib teha koopia isiklikuks kasutamiseks. Tingimuseks on, et need kopeeritaks seaduslikust allikast. Kopeeritav teose eksemplar või teos peab olema valmistatud või üldsusele suunatud seaduslikult. Salvestises võimalikult sisalduvat kopeerimise vastast kaitset ei tohi kopeerimise jaoks lahti murda.
Teise autori teosest võib levitada oma sõnastuses infot muuhulgas ajalehes, internetis, raamatus ja õpetamisel.
6)Seletaksin lastele, et varastada saab ka muud peale asjade. Lasen lastel joonistada mingi masina ning pärast peavad nad rääkima, mis sellega teha saab. Seejärel saab lastele rääkida õigustest oma loomingule. Ilmselt tuleb ette ka mõni plagiaadi näide klassis.Emotsioonid on need, mis lastele meelde jäävad.
7)Euroopa Liidu liikmesriikides ning USAs kehtib autoriõigus autori eluajal ja veel 70 aastat pärast tema surma. Berni konventsiooni liikmesriikides 50 aastat. Juhul kui teos on loodud rohkem kui ühe autori poolt, arvestatakse autoriõiguste kehtivust kõige viimase elus olnud kaasautori surmast.
8)Autoriõigus teosele tekib teose loomisega. Autoriõiguse tekkimiseks ning teostamiseks ei nõuta teose registreerimist, deponeerimist või muude formaalsuste täitmist. Autori õigustel on Eestis põhiseaduslik alus. Põhiseaduse § 39 sätestab, et autoril on võõrandamatu õigus oma loomingule ning riik kaitseb autori õigusi. Autoriõiguse sisu moodustavad autori isiklikud ja varalised õigused. Isiklike ja varaliste õiguste sisuks on omakorda autorile seadusega antud käitumisvõimalused – teha midagi ise, lubada seda teha teistel isikutel või keelata mingid toimingud teosega.
9)Autoriõigus kaitseb kirjandus-, kunsti- ja teadusteoseid.
Teos peab olema originaalne, see tähendab, et see peab olema autori enda intellektuaalse loomingu tulemus. Autoriõigusliku kaitse saamiseks ei nõuta teose originaalsust maailmauudsuse tähenduses, kuid kaitstav teos ei tohi olla üks-üheselt kopeeritud, tehniliselt kohandatud või äratuntavalt sarnane juba olemasolevate teostega;
Teos on kirjanduse, kunsti ja teaduse valdkonnas. Tehnikavaldkonnas loodut kaitstakse tööstusomandiga, kui see vastab tööstusomandi tunnustele. Autoriõigusega ei kaitsta näiteks hoone originaalset kütte-, kanalisatsiooni- või ventilatsioonisüsteemi ja muud tehnilist seadet, mis võib saada kaitset leiutise või kasuliku mudelina. Hoone kunstiline osa on kaitstav arhitektuuriteosena
Teos peab olema väljendatud mingisuguses objektiivses vormis. See vorm (näiteks käsikiri, joonis, audio-, video-, digitaalne salvestis jms) on eelduseks, et teost saaks üldse kaitsta.
Teose objektiivne vorm peab andma võimaluse teost selle vormi kaudu tajuda ja reprodutseerida kas vahetult (nähes või kuuldes) või mingi tehnilise vahendi (salvestus- ja taasesitamisseadme) abil.
Ka suuliselt esitatud teos (näiteks loeng, ettekanne, kõne) on autoriõigusega kaitstav teos, sest Eesti seadus tunnustab teose suulist vormi.
10)Õiguspäraselt avaldatud teose või selle osa kasutamine illustreeriva materjalina õppe- või teaduslikel eesmärkidel nende eesmärkidega motiveeritud mahus ja tingimusel, et selline kasutamine ei taotle ärilisi eesmärke.
Allikad:
https://kule.kul.ee/avalik/meedia/Autorioigus/Autorioigus_kaitseb_loomingulist.pdf
http://www.autor.ee/
http://www.hkhk.edu.ee/autorioigus/
Elyna Heinmäe
Sisestas Elyna Heinmäe, K, 10/26/2016 - 11:28
Postita vastused oma ajaveebi nimega - EÕPE - autoriõigus